Home Aktualności DOŻYNKI 2015
DOŻYNKI 2015 PDF Drukuj Email

 

 

 

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy.

Tegoroczne XVI Dożynki Powiatu Stalowowolskiego i X Dożynki Gminy Radomyśl nad Sanem odbyły się 6 września w Rzeczycy Długiej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Rzeczycy Długiej. Homilię, wygłosił ks. Michał Mierzwa - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Sandomierskiej, dziękując za trud i pracę rolników. Po nabożeństwie   celebrant  pobłogosławił wieńce i chleby dożynkowe.

Barwny korowód wieńców poprowadzony przez starostów dożynek: powiatowych - Cecylię Sajdę z Chwałowic oraz Bogdana Gorczycę     z  Musikowa oraz gminnych – Ewę Machałę z Nowin i Wojciecha Mistrzyka      z Rzeczycy Okrągłej w asyście orkiestry dętej z  Radomyśla nad Sanem przemaszerował na stadion sportowy.

Na dożynki przybyło 14 grup wieńcowych z gmin naszego powiatu.

1. Grupa wieńcowa z Witkowic

2. Grupa wieńcowa z Chwałowic- Wygody

3. Grupa wieńcowa z Orzechowa

4. Grupa wieńcowa z Dąbrówki Pniowskiej

5. Grupa wieńcowa z Woli Rzeczyckiej

6. Grupa wieńcowa z Dąbrowy Rzeczyckiej

7. Grupa wieńcowa z Rzeczycy Długiej

8. Grupa wieńcowa z Rzeczycy Okrągłej

9. Grupa wieńcowa z Bojanowa

10. Grupa wieńcowa z Pysznicy

11. Grupa wiencowa z Turbii- Malwa

12. Grupa wieńcowa z Turbii- Koło Gospodyń Wiejskich

13. Grupa wieńcowa z Skowierzyna

14. Grupa wieńcowa z Zaklikowa.

 

Wieńce dożynkowe miały przeróżne kształty i na różne sposoby wito je  i dekorowano. Do wykonania wieńców używano przede wszystkim wszelkiego rodzaju zbóż, a także kwiaty, zioła, owoce i warzywa.

Dożynki rozpoczęły się występem Zespołu Ludowego „Sanowiślaczki”. Następnie włodarze powiatu stalowowolskiego - przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres i Starosta Janusz Zarzeczny - oraz gminy Radomyśl nad Sanem - przewodniczący Rady Gminy Edward Wermiński i Wójt Jan Pyrkosz – dokonali uroczystego otwarcia dożynek.

Następnie gospodarze podzielili się z wszystkimi zgromadzonymi chlebem upieczonym z tegorocznej mąki.

Po części oficjalnej przyszła pora na zabawę. Na scenie wystąpiły zespoły taneczne  AKIR i PROMYK oraz śpiewacze NUTKA i WOLANCZKI.  Wieczorem scena należała do zespołu LORD – Sound of Queen, Małgorzaty Kotwicy, a także gwiazdy wieczoru zespołu LOMBARD, który zabawiał publiczność swoimi największymi hitami.

Wszyscy, którzy przybyli na dożynki mogli spróbować tradycyjnego jadła. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez zespoły kulinarne z naszej gminy- swojski chleb, słodkie miody, ciasta i  ciasteczka. Było także  stoisko ze swojskimi wyrobami serwowanymi przez Koło Łowieckie „Cietrzew” z Jastkowic. Nie zabrakło ciepłej fasolki przygotowanej przez Stowarzyszenie Producentów Fasoli Tycznej  „Piękny Jaś” z Wrzaw.

 

Swoje stoisko mieli również pracownicy Bibliotek Publicznych gminy Radomyśl nad Sanem. Fani czytania mogli nabyć książki o tematyce regionalnej, napisane przez lokalnych twórców,  książki kulinarne, lektury oraz bajeczki i kolorowanki dla dzieci.

Wyróżniający się rolnicy z poszczególnych gmin powiatu otrzymali pamiątkowe statuetki. W gminie Pysznica statuetkę odebrał Tadeusz Pajor, w  gminie Bojanów - Jan Luboch, w gminie Zaleszany - Bogdan Węgiel,          w  gminie Zaklików - Antoni Czajka a w gminie Radomyśl nad Sanem - Henryk Wojewoda.

Zbierano także środki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci chorych na porażenie mózgowe z gminy Radomyśl nad Sanem.

Mimo tego, że podczas imprezy krople deszczu zmoczyły przybyłych, to  i  tak do późnych godzin nocnych trwała zabawa z zespołem Vektor Band.

tekst. GCK

fot. GCK

 
 

Statistics

Odsłon : 1069084

On line

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama