Home Aktualności Narodowe Czytanie 2015 - Fotorelacja
Narodowe Czytanie 2015 - Fotorelacja PDF Drukuj Email

 

 

FOTORELACJA

NARODOWE CZYTANIE

2015

 

Biblioteki Publiczne gminy Radomyśl nad Sanem po raz czwarty przystąpiły do ogólnopolskiej akcji ,, Narodowe Czytanie", ogłoszone przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas tegorocznej edycji wspólnie z mieszkańcami i uczniami  Gminy Radomyśl nad Sanem czytaliśmy fragmenty ,, Lalki" Bolesława Prusa.
Cytując prezydenta Bronisława Komorowskiego: ,, Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej - codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności (...) Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka , Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów (...) Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych - współczesnych Polakach.
tekst: Edyta Międzik

NARODOWE CZYTANIE W CHWAŁOWICACH

zdjęcia: GCK

 

NARODOWE CZYTANIE W RZECZYCY DŁUGIEJ


To już 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania dzieł polskich.  Tym razem była to wspólna lektura „Lalki” Bolesława Prusa. W Rzeczycy Długiej Narodowe Czytanie odbyło się w Bibliotece Publicznej. Wśród czytających byli mieszkańcy Rzeczycy Długiej. Po wysłuchaniu wybranych fragmentów uczestnicy, którzy przynieśli własną książkę Prusa otrzymali pamiątkową pieczęć. Następnie przy wspólnej herbacie i ciastku wymienili swoje spostrzeżenia dotyczące książki, odnieśli treść do dzisiejszego życia i gorliwie rozmawiali o problematyce.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Bronisław Komorowski, przed ustąpieniem z urzędu prezydenta, wystosował odezwę do włodarzy województw, powiatów i gmin, miast oraz miejscowości, a także organizacji społecznych i obywatelskich.

Napisał w niej o "Lalce": „Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach". W zakończeniu listu Bronisław Komorowski apelował o kontynuowanie akcji Narodowego Czytania w latach następnych.

tekst: Agnieszka Świątek

zdjęcia: Agnieszka Świątek

 

NARODOWE CZYTANIE W WOLI RZECZYCKIEJ

zdjęcia: Edyta Międzik

 
 

Statistics

Odsłon : 1335577

On line

Naszą witrynę przegląda teraz 80 gości 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama