Home Aktualności „Dzień powstańca styczniowego” w GCK w Chwałowicach
„Dzień powstańca styczniowego” w GCK w Chwałowicach PDF Drukuj Email

Dzień powstańca styczniowego”

w GCK w Chwałowicach

2 lutego 1944 r. w święto Matki Boskiej Gromnicznej, 72 lata temu, mieszkańcy kilku wiosek: Borowa, Karasiówki, Łążka Chwałowskiego, Łążka Zaklikowskiego, Szczecyna i Wólki Szczeckiej zostali brutalnie zamordowani. Podczas pacyfikacji zginęło około 1300 osób. Rokrocznie o tej tragedii przypominamy naszemu społeczeństwu.

Dnia 2 lutego 2016 r. w Gminnym Centrum Kultury w Chwałowicach odbyło się patriotyczne spotkanie upamiętniające to wydarzenie.

Innym, jakże ważnym akcentem patriotycznym było przedstawienie amatorskiego teatru „Maska” z Radomyśla nad Sanem, ukazujące „Dzień powstańca styczniowego”, w reżyserii pani Ireny Rybak i pani Honoraty Jędrzejewskiej-Rębacz.

Piękna leśna sceneria i gra radomyskich aktorów wprowadziła widzów w klimat tamtych lat.

Powstanie Styczniowe miało miejsce 153 lata temu (1863 – 1864). Było to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji oraz największe polskie powstanie narodowe, w którym zginęło ponad 10 tysięcy osób.

Mieszkańcy,uczniowie i nauczyciele minutą ciszy oddali hołd wszystkim poległym.

zdjęcia: GCK