Home Aktualności NOC BIBLIOTEK W RADOMYŚLU NAD SANEM

NOC BIBLIOTEK

W RADOMYŚLU NAD SANEM

-FOTORELACJA-

14 maja 2016 r. (w sobotę) na sali widowiskowej w Urzędzie Gminy w Radomyślu nad Sanem Biblioteki Publiczne wraz z Gminnym Centrum Kultury zorganizowały Noc Bibliotek. Jest to impreza, której celem jest promowanie czytelnictwa i biblioteki, jako miejsc, w których warto bywać.

Wszystkich przybyłych gości powitała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Pani Teresa Lachowska. Kierownik Bibliotek Publicznych Pani Leokadia Gugała wyjaśniła celowość organizowania takich imprez oraz życzyła miło spędzonego czasu. Po części oficjalnej rozpoczęła się promocja książki pani Teresy Kowalik-Gąski pt. „Nasz stary nadsański Radomyśl”. Podczas Nocy Bibliotek na scenie pojawiło się mnóstwo dzieci. Biblioteki ogłosiły, bowiem powiatowy konkurs pt. „Postacie z bajek”, który polegał na wykonaniu stroju wybranej postaci bajkowej oraz zaprezentowaniu jej piosenką, wierszem lub w inny dowolny sposób. Konkurs był akcją promującą czytelnictwo wśród najmłodszych. Na scenie zaprezentowało się 16 bohaterów z różnych bajek.  Stroje były piękne, kolorowe, a przede wszystkim niezwykle pomysłowe. Komisja konkursowa wyróżniła przyznała następujące miejsca:

Kat. I

I miejsce – Dominika Dyl

II miejsce – nie przyznano

III  miejsce – Mikołaj Dymarz

Kat. II

I miejsce – Izabela Kasprowicz

II miejsce – Karolina Dul

III  miejsce – Maria Stefanowska

Wyróżnienia:

Alicja Bera

Jakub Dymarz

Gabriella Piechocka

Wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Przerywnikiem podczas prezentacji bajkowych postaci były występy muzyczne zespołu NUTKA oraz etiudy solowe dziewczyn z zespołu tanecznego PASJA.

Podczas imprezy rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na „Zakładkę do książki”.  Spośród 50 prac komisja konkursowa wybrała

w kat. I

1 miejsce Dominika Dyl  – kl 0 ZS Chwałowice

2 miejsce  Gabriel Zakościelny – kl I  ZS Chwałowice

3 miejsce  Franciszek Kawa – kl I ZS Antoniów

w kat. II

1 miejsce Jakub Żmuda – kl VI Antoniów

2 miejsce Wiktoria Oskroba –  kl VI Antoniów

3 miejsce Marlena Szeliga – kl VI Antoniów

za które przyznano nagrody.

Dla nieco starszych uczestników „Nocy Bibliotek”, a mianowicie dla zespołów kulinarnych przewidziano konkurs „Receptury z literatury”.  Do konkursu zgłosiło się 7 zespołów z Gminy Pysznica Państwo Smaliszowie, z Gminy Radomyśl nad Sanem: KGW Dąbrówka Pniowska, KGW Chwałowice, KGW Witkowice, Izba Regionalna z Antoniowa, Stowarzyszenie NOVINY, Wolaneczki. Celem konkursu było przede wszystkim propagowanie czytelnictwa wśród dorosłych i szukanie inspiracji kulinarnych w beletrystyce. Zespoły kulinarne musiały zagłębić się w świat literatury, odkryć w niej przepisy opisane przez autorów klasycznych i pisarzy współczesnych, a następnie zaprezentować to, co wyczytali. A to czy, podróż w świat książek zainspirowała do kulinarnych poszukiwań i eksperymentów oceniło jury, które dokonało degustacji potraw. Wszystkie zespoły kulinarne stanęły na podium, zajmując ex aequo pierwsze miejsce. Wójt Gminy Pan Jan Pyrkosz doceniając zaangażowanie zespołów podziękował za przygotowanie tak wielu różnorodnych i bardzo pracochłonnych a przy tym bardzo smacznych i pięknie wyglądających potraw. Na stołach zastawionych specjałami nie zabrakło nalewek, słodkich wypieków, dań z kapusty, pierogów, swojskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz pysznych kompotów i orzeźwiających napojów.

tekst: Agnieszka Świątek

zdjęcia:GCK