Home Aktualności NARODOWE CZYTANIE W GMINIE RADOMYŚL NAD SANEM

W GMINIE RADOMYŚL NAD SANEM

- fotorelacja-

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA  W RADOMYŚLU NAD SANEM

W tym roku,  już po raz piąty odbyło się  Narodowe Czytanie czyli ogólnopolska akcja publicznego czytania największych dzieł literackich. Tegoroczną lekturę "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza wybrali internauci głosując na  jedną  spośród  pięciu proponowanych pozycji. Dodać należy, że rok 2016 został  przez polski parlament ustanowiony rokiem Henryka Sienkiewicza, gdyż w tym roku obchodzimy 170. rocznicę urodzin pisarza, 100. rocznicę jego śmierci oraz 120-lecie wydania "Quo vadis".
W Gminnej Bibliotece Publicznej Radomyślu nad Sanem Narodowe Czytanie odbyło się 1 września  w godzinach popołudniowych. Na  początku  bibliotekarka  powitała sympatyków literatury  polskiej, którzy odpowiedzieli  na  zaproszenie i   przybyli  na  spotkanie. Przybliżyła też  ideę  akcji, okoliczności  wyboru tegorocznej lektury oraz odczytała  list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który wraz  z małżonką objął  Narodowe Czytanie honorowym patronatem. Czytanie zainicjował wójt gminy, pan Jan Pyrkosz, a kontynuowali : sekretarz UG, pani Ewa Marynowska, pani Krystyna Symula, pani  Janina Zięba, pani  Wanda Janoszek, radny, pan Julian Geneja, pan Zygmunt Janoszek oraz bibliotekarka Alina Bieniek.

Chętni mogli też otrzymać pamiątkowy stempel odbity na książce oraz obejrzeć wystawkę okolicznościową  dotyczącą twórczości Henryka Sienkiewicza i ekspozycję książek autora.

zdjęcia, tekst: Alina Bieniek

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RZECZYCY DŁUGIEJ

W sobotę 3 września w Bibliotece Publicznej w Rzeczycy Długiej  odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą była powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis".

Organizowana od pięciu lat akcja ma na celu promocję czytelnictwa. Lektury, które czytane są na głos w miejscach publicznych, to tylko i wyłącznie największe dzieła polskiej literatury. W pierwszym roku Narodowego Czytania rozbrzmiewały echa ''Pana Tadeusza'', następnie utwory Fredry, trylogia Sienkiewicza, a rok temu "Lalka" Bolesława Prusa. Lekturę do Narodowego Czytania wybierali Internauci. W tym roku wybór padł na "Quo vadis". Rokrocznie akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. Prezydent Andrzej Duda skierował specjalny list do osób biorących udział w akcji, w którym podkreśla szczególną wartość powieści Sienkiewicza. Właśnie od odczytania listu rozpoczęło się sobotnie czytanie w bibliotece w Rzeczycy Długiej. Uczestnicy czytania, którzy przynieśli własną książkę „Quo vadis” zdobyli pamiątkową pieczęć.

zdjęcia, tekst: Agnieszka Świątek

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ANTONIOWIE

zdjęcia: Edyta Międzik

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CHWAŁOWICACH

Narodowe czytanie odbyło się obok Domu Kultury w Chwałowicach. Uczniowie z ZS w Chwałowicach, głośno czytali „ Quo Vadis”, razem z nauczycielami, Kierownikiem Bibliotek Leokadią Gugała oraz Dyrektorem GCK – Teresą Lachowską. Po zakończonym czytaniu organizatorzy zaprosili na ciepły poczęstunek prosto z ogniska.

zdjęcia, tekst: GCK

ZESPÓŁ SZKÓŁ W RZECZYCY DŁUGIEJ

03.09.2016 r. Szkoła w Rzeczycy Długiej zorganizowała w plenerze Narodowe Czytanie, w którym uczestniczyli uczniowie nauczyciele i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Pani Teresa Lachowska.

Wszystkie książki przyniesione przez uczniów opatrzone zostały pamiątkową pieczęcią.

zdjęcia, tekst: GCK