Home Aktualności "SOBÓTKA" w Chwałowicach

...

"SOBÓTKA" w Chwałowicach

„Na świętego Jana woda ogrzana”- takie oraz wiele innych przysłów towarzyszyło niedzielnemu spotkaniu w Chwałowicach, które zorganizowane było z okazji święta zwanego popularnie „Sobótką”. Niedzielne „Sobótkowe” spotkanie rozpoczęła słowami powitania Dyrektor GCK- Pani Teresa Lachowska. Następnie swoimi umiejętnościami tanecznymi pochwaliły się dziewczynki z zespołu „Sanowiślaczki”, natomiast Zespół „Zgrana paka” przy akompaniamencie Pana Pawła Słowika zaśpiewał pieśni o miłości. Wśród atrakcji było również wyplatanie wianków oraz wspólne śpiewy i tańce oraz skecze w wykonaniu Pani Moniki Rybak i Stanisława Zielińskiego- najstarszego uczestnika tego wydarzenia. Uczestnicy zabawy uwili ogromny, kilkumetrowy wieniec, który następnie został zawieszony przy kapliczce świętego Jana Nepomucena a mniejsze wianki zostały puszczone na wodę. W spotkaniu brały udział m.in. panie  z Kół Gospodyń Wiejskich z Chwałowic i Witkowic, przedstawicielki Stowarzyszenia „NOVINY”, Panie z Izby Regionalnej w Antoniowie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rzeczyca Długa i Musików oraz mieszkańcy gminy Radomyśl nad Sanem, ale również  z gminy Zaleszany i Grębów. Organizatorami „Sobótki” w Chwałowicach byli: Gminne Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem i Stowarzyszenie Lasowiacka Grupa Działania. Imprezę wsparli Teresa i Kazimierz Pasztaleńcowie, a także sołtys Chwałowic Adam Majewski.

tekst:GCK

zdjęcia: GCK