Home Aktualności Wspomnienie o Wandzie Chotomskiej
PDF Drukuj Email

 

…..

Wspomnienie o Wandzie Chotomskiej

 

 

Wspomnienie o Wandzie Chotomskiej


2 sierpnia 2017 r. zmarła w Warszawie Wanda Chotomska, 87-letnia pisarka, poetka, autorka ponad dwustu książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych.


Wanda Chotomska urodziła się w Warszawie 26 października 1929 roku, studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych. Debiutowała na łamach "Świata Młodych" w 1949 r. W 1958 r. opublikowała pierwszy tomik poezji, "Tere fere". W 1969 r. Chotomska otrzymała przyznawany przez dzieci Order Uśmiechu, którego sama była pomysłodawczynią. W 1976 roku została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych), a w 2003 r. otrzymała za całokształt twórczości Medal Polskiej Sekcji IBBY.


Chotomska napisała imponującą ilość wierszyków, opowiadań i innych utworów, ale jak żartowała w wywiadach, nigdy ich nie policzyła, bo jest kiepska z matematyki. Wydała kilkanaście zbiorów wierszy dla dzieci, ważniejsze z nich to  "Tere-fere", "Gdyby tygrysy jadły irysy", "Kaczka tłumaczka", "Dla każdego coś śmiesznego", "Gdyby kózka nie skakała", "Dlaczego cielę ogonem miele", "Dziesięć bałwanków", "Kram z literami". Jej najbardziej znanym dziełem jest pierwsza dobranocka Telewizji Polskiej - „Jacek i Agatka” (1962–1972).

 

W  Gminnej Bibliotece Publicznej w Radomyślu nad Sanem, podczas zajęć wakacyjnych  dzieci czytały głośno utwory Wady Chotomskiej. Następnie wykonały przepiękne ilustracje w wybranych przez siebie bajek.

 


zdjęcia, tekst :GCK

 
 

Statistics

Odsłon : 1041747

On line

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama