Home Aktualności Spektakl teatralny '"Chłopcy" w GCK w Chwałowicach

Spektakl teatralny

'"Chłopcy"

w GCK w Chwałowicach

W minioną niedzielę w Gminnym Centrum Kultury w Chwałowicach gościł Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy działający przy MDK w Stalowej Woli.

Sztukę Stanisława Grochowiaka pt.”Chłopcy”, którą wyreżyserowali Aneta Adamska i Maciej Szukała w obsadzie Leszek Baran, Małgorzata Grudzień, Edward Kotłowski, Ewa Krukowska Maria Łojek, Anna Płecha, Elżbieta Pikus, Marian Pomykała Andrzej Sudoł, Lila Wojciak przyjęto z aplauzem.

Na widowni byli Wójt Gminy Jan Pyrkosz,wi-ce przewodniczący Rady Gminy Stanisław Rybak, sołtys wsi Adam Majewski,radna powiatowa Leokadia Gugała, dyrektor Teresa Lachowska ,pracownicy GCK, przedstawiciele KGW ,Zgrana Paka i mieszkańcy.

Radosny nastrój towarzyszył gościom i wszystkim obecnym zwłaszcza, że kobiety otrzymały z rąk Wójta symbolicznego kwiatka z okazji nadchodzącego Święta Kobiet.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego spotkania: pani Marii Majewskiej, pani Genowefie Tys, pani Jolancie Zegzule, pani Jolancie Wydrze, pani Bożenie Piłat, pani Bernadetcie Dudek, pani Danucie Dudzińskiej, pani Renacie Bartochowskiej, pani Lucynie Jurkiewicz, pani Elżbiecie Madej, pani Izabelii Krajanowskiej oraz pani Lucynie Nowak.

tekst: GCK

zdjęcia:GCK

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca. Święto ustanowione w 2010 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który napisał: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

To święto przywraca bohaterom tzw. „drugiej konspiracji” należne im miejsce w historii .

Gmina Radomyśl także pamięta o żołnierzach wyklętych.

Wójt Gminy Jan Pyrkosz wraz z delegacją samorządową,dyrektorami szkół, nauczycielami, harcerzami oddali hołd poległym.

Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobach Stanisława Lądowicza i ks. Franciszka Lądowicza ps.”Kalina” w Pniowie oraz na grobie kpt. Melchiora Batorskiego ps.”Zemsta”na cmentarzu w Woli Rzeczyckiej. Wspólnie z proboszczem Marcinem Hejmanem odmówiono modlitwę za poległych.

W spotkaniu uczestniczyła porucznik AK Stefania Batorska wraz z córką.

Należy pamiętać również o Franciszku Słowiku ps.”Smoła” żołnierzu wyklętym pochodzącym z Chwałowic. Jego grób znajduje się na rozwadowskim cmentarzu.

Z dumą wspominamy wszystkich tych, którzy dzięki swemu hartowi ducha walczyli o wolną ojczyznę. Robili to dla przyszłych pokoleń.

Jesteśmy im winni dozgonną wdzięczność, szacunek i oddanie.