Home Aktualności 13 rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II

...

13 rocznica śmierci

Świętego Jana Pawła II

02 kwietnia 2018 r. minęła 13 rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II.

Papież-Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. To był 27. rok jego pontyfikatu.

W Gminnym Centrum Kultury można obejrzeć wystawę poświęconą Papieżowi Polakowi. Na wystawie zostały umieszczone wiersze lokalnych poetów,zdjęcia i książki.

zdjęcia, tekst: GCK

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca. Święto ustanowione w 2010 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który napisał: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

To święto przywraca bohaterom tzw. „drugiej konspiracji” należne im miejsce w historii .

Gmina Radomyśl także pamięta o żołnierzach wyklętych.

Wójt Gminy Jan Pyrkosz wraz z delegacją samorządową,dyrektorami szkół, nauczycielami, harcerzami oddali hołd poległym.

Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobach Stanisława Lądowicza i ks. Franciszka Lądowicza ps.”Kalina” w Pniowie oraz na grobie kpt. Melchiora Batorskiego ps.”Zemsta”na cmentarzu w Woli Rzeczyckiej. Wspólnie z proboszczem Marcinem Hejmanem odmówiono modlitwę za poległych.

W spotkaniu uczestniczyła porucznik AK Stefania Batorska wraz z córką.

Należy pamiętać również o Franciszku Słowiku ps.”Smoła” żołnierzu wyklętym pochodzącym z Chwałowic. Jego grób znajduje się na rozwadowskim cmentarzu.

Z dumą wspominamy wszystkich tych, którzy dzięki swemu hartowi ducha walczyli o wolną ojczyznę. Robili to dla przyszłych pokoleń.

Jesteśmy im winni dozgonną wdzięczność, szacunek i oddanie.