Home Aktualności "SANOWIŚLACZKI" Z WIZYTĄ W WIEDNIU

"SANOWIŚLACZKI" Z WIZYTĄ W WIEDNIU

Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Taneczny „Sanowiślaczki” w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej miał okazję zaprezentować swój program artystyczny w stolicy Wiednia oraz poznać kulturę Austrii, doświadczając jej osobiście.

Uczniowie oraz absolwenci Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwałowicach, Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego
w Antoniowie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Borowie w dniach od 7 do 11 września 2018 r. wzięli udział w wielu inicjatywach organizowanych przy współpracy
z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu.

Jako pierwsi kulturę naszego regionu mogli podziwiać nauczyciele i uczniowie Szkoły Polskiej im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu podczas inauguracji roku szkolnego 2018/2019. Program artystyczny przygotowany przez panią choreograf Annę Strusińską obejmował występy trzech grup wiekowych. Młodzi tancerze zaprezentowali poloneza, krakowiaka, mazura, kujawiaka oraz oberka. Występ został wzbogacony śpiewem pani Elżbiety Seweryn – wokalistki chóru „Lasowiacy”.

Dzięki uprzejmości pani Jolanty Róży Kozłowskiej – ambasador Polski w Austrii  tancerze poznali funkcjonowanie polskiej misji dyplomatycznej, zwiedzili wnętrza ambasady i wzięli udział w  Narodowym Czytaniu, którego gościem honorowym był marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Kolejnym punktem wyjazdu był udział w uroczystościach obchodów 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, które odbyły się w Polskim Sanktuarium Narodowym na wzgórzu Kahlenberg. Uczniowie uczestniczyli w procesji, niosąc przywiezione dary – wieniec dożynkowy w postaci orła oraz kosz owoców i warzyw z polskiego gospodarstwa,
a następnie we mszy św. celebrowanej przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Dla austriackiej publiczności i wiedeńskiej Polonii występ folkowego zespołu
z akcentami polskiego Święta Plonów był ważnym punktem programu. Wszyscy byli pod wrażeniem umiejętności tanecznych „Sanowiślaczków”, bogactwa ich strojów
i zaangażowania w pielęgnowaniu kultury ludowej. Marszałek Stanisław Karczewski zwrócił uwagę na wieniec dożynkowy nawiązujący do historii naszego kraju, którego twórczynią była pani Maria Krawczyk z Nowin wraz z córką. Prymas Polski gratulował młodym ludziom pasji, a ich opiekunom wytrwałości w rozwijaniu wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży.

Pozostałe dni to czas spędzony na poznawaniu dziedzictwa kulturowego Wiednia. Uczniowie zwiedzili m.in.: dawną letnią rezydencję Habsburgów – Pałac Schönbrunn, Belweder, Stephanplatz, na którym znajduje się Katedra św. Szczepana, Plac Graben  z barokową kolumną Trójcy Świętej. Obejrzeli zbiory Muzeum Historii Militarnej. Niezwykłym wydarzeniem dla wszystkim uczestników był udział w koncercie klasyków wiedeńskich, podczas którego można było usłyszeć utwory F. Schuberta, B. Smetany, W. A. Mozarta, L. v. Beethovena.

Ostatnią atrakcją jaka czekała wszystkich uczestników wyjazdu był relaks w gorących basenach termalnych słowackiego parku wodnego „Tatralandia”.

Realizacja programu wycieczki nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne zaangażowanie wielu osób. Starania pani Ewy Kozłowskiej – nauczyciela szkoły podstawowej
w Chwałowicach oraz opiekuna „Sanowiślaczków” zaowocowały nawiązaniem współpracy z Ambasadą RP w Wiedniu w celu promowania naszego rodzimego folkloru poza granicami Polski. Szczególne podziękowania należą się pani ambasador Jolancie Róży Kozłowskiej, pani prezes Forum Polonii Teresie Opalińskiej-Kopeć oraz pani dyrektor szkoły polskiej w Wiedniu Hannie Karczmarczyk. To dzięki ich działaniom pobyt 33-osobowej grupy tancerzy wraz z opiekunami stał się niezapomnianym przeżyciem przywołującym wspaniałe wspomnienia.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że od wielu lat zespół może liczyć na wsparcie finansowe instytucji, organizacji i firm. Ich ofiarność pomogła w 50 % pokryć koszty wyjazdu młodych artystów popularyzujących kulturę regionu. Serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomyślu nad Sanem, panu wójtowi Janowi Pyrkoszowi, staroście stalowowolskiemu panu Januszowi Zarzecznemu, GCK w Radomyślu nad Sanem z siedzibą w Chwałowicach, firmie ERKADO, firmie AGMAR, firmie DAMONT, firmie GLIF z Borowa, Kołu Łowieckiemu SĘP w Mielcu, księdzu proboszczowi Janowi Jasiewiczowi, państwu D. i M. Kułagom, państwu B. i R. Oskrobom, państwu A. i A. Górniakom, Stowarzyszeniu Rolników Sołectwa Witkowice, Stowarzyszeniu PANDOZ z Antoniowa, Stowarzyszeniu ODNOWA
z Pniowa, Stowarzyszeniu ZGODA z Dąbrówki Pniowskiej.

tekst,zdjęcia:A.Kuzdralińska-Dyl