Home Aktualności 75 ROCZNICA PACYFIKACJI BOROWA I OKOLICZNYCH WSI ORAZ PRELEKCJA HISTORYKÓW O KAPITANIE TADEUSZU KIRCHNERZE

75 ROCZNICA PACYFIKACJI BOROWA I OKOLICZNYCH WSI

ORAZ PRELEKCJA HISTORYKÓW O KAPITANIE TADEUSZU KIRCHNERZE

2 luty 1944 to dzień , który utkwił  w pamięci mieszkańców Borowa, Łążku Zaklikowskiego, Łążku Chwałowskiego, Szczecyna  i Wólki Szczeckiej.75 lat temu te miejscowości przeżyły prawdziwy horror. Pacyfikacja była  jedną  z form ludobójstwa drugiej wojny światowej.

Spotkanie upamiętniające ten tragizm i wspomnienie o kpt.Tadeuszu Kirchnerze urodzonym w Chwałowicach miało miejsce 3 lutego w Chwałowickim Domu Kultury.

Na tę okoliczność zostali zaproszeni zacni goście,których powitania dokonała  dyrektor GCK Teresa Lachowska.

Wśród  gości byli :

-pani  Honorata Kozłowska – mieszkanka Chwałowic

-pan Artur Szary-  nauczyciel  historii,  dziennikarz lokalnego kwartalnika ” Trzcionka” Prezesa Przyjaciół Świlczy, Starszy Chorąży Orląt Strzeleckich Świlczy

-pan Dionizy  Garbacz dziennikarz, pisarz, publicysta,  historyk, regionalista

-pan   Zbigniew Markut – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola

-pani Beata Trybuła z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

-pan Adam Pankowski historyk, regionalista, pisarz

-pani Katarzyna Zdonek  - pasjonat historii

-pan Jan Pyrkosz Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem

-pan Stanisław Rybak wiceprzewodniczący Rady Gminy w Radomyślu nad Sanem

- radni Gminy Radomyśl nad Sanem

-ksiądz Jan Jasiewicz proboszcz parafii Chwałowice

- przedstawiciele Stowarzyszenia „Stalowi Patrioci”

-pani Wioletta Maślach Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwałowicach, nauczyciele i uczniowie

-pan Andrzej Rej – przedstawiciel  Stowarzyszenia Borów

-pan Adam Majewski sołtys wsi Chwałowice

-pan Paweł Słowik i „Zgrana Paka”

-panie z Koła Gospodyń Wiejskich i licznie przybyli  mieszkańcy.

Po powitaniu wysłuchaliśmy  wzruszających wspomnień naocznego świadka  wydarzeń z 2 lutego, pani  Honoraty Kozłowskiej, która opowiedziała zebranym o losach swojej rodziny.

W swojej wypowiedzi dodała, że „...można wybaczać, ale nie wolno zapominać...

O urodzonym 128 lat temu w Chwałowicach kapitanie Tadeuszu Kirchnerze, zgładzonym w Charkowie w 1940 r. opowiadali zaproszeni historycy: Dionizy Garbacz,Adam Pankowski,Artur Szary, Beata Trybuła,Andrzej Rej.  Podsumowania  historycznego spotkania dokonał wójt gminy Jan Pyrkosz.

Chwilą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich bohaterów wojennych.

Zebrani z zaciekawieniem  oglądali wystawę pochodzącą z Borowa i z materiałów zgromadzonych przez Gminne Centrum Kultury.

Publikacje książkowe, gdzie opisane są  tragiczne  losy Borowa,  okolic i  bohaterów, których nazwiska udało się zapisać na kartach historii wyeksponowała biblioteka Publiczna w Chwałowicach.

Urozmaiceniem tego spotkania był występ Zosi Kozłowskiej i Zgranej Paki.

tekst, zdjęcia:  GCK