Home Aktualności W HOŁDZIE ADAMOWI MICKIEWICZOWI

W HOŁDZIE ADAMOWI MICKIEWICZOWI

W piątek, 7 czerwca bieżącego roku o godz. 12.00 odbyła się krótka, acz piękna uroczystość pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Rzeczycy Okrągłej. Jest to jedyny w Polsce, takiej wielkości pomnik usytuowany w środku wsi. Spotkania mają charakter cykliczny a to dzisiejsze było dziewiątym z kolei.
Uczestniczyli w niej: pani Helena Staniek, malarka, córka twórcy pomnika śp. Józefa Kuczmana wraz z rodziną, delegacja młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół w Rzeczycy Długiej pod wodzą dyrektora, pana Jacka Bochniaka, kierownik Bibliotek Publicznych z terenu gminy Radomyśl nad Sanem pani Leokadia Gugała, bibliotekarz z Biblioteki Publicznej w Rzeczycy Długiej Agnieszka Świątek oraz delegacja stalowowolskich literatów ze Stowarzyszenia Literackiego WITRYNA, które od 2010 roku sprawuje nad tymi mickiewiczowskimi spotkaniami patronat.

Spotkanie otworzyła pani Małgorzata Żurecka – poetka, wiceprezes Związku Literatów Polskich Odział w Rzeszowie. Piękne słowa o Mickiewiczu do wszystkich zgromadzonych skierował pan Grzegorz Męciński – Prezes Stowarzyszenia Literackiego Witryna w Stalowej Woli. Część artystyczna należała do uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Długiej. Młodzież wychwalała wieszcza recytacją jego utworów oraz śpiewem. Za przygotowanie uczniów odpowiedzialna była pani Małgorzata Lasota i to jej należą się największe podziękowania, bowiem młodzież i dzieci zaprezentowali się bardzo profesjonalnie. Na koniec po pomnikiem zapalono znicze i złożono kwiaty.

tekst, zdjęcia:GCK