Home Aktualności DOŻYNKI GMINNO - POWIATOWE W DĄBRÓWCE PNIOWSKIEJ

DOŻYNKI GMINNO - POWIATOWE

W DĄBRÓWCE PNIOWSKIEJ

Dożynki to ludowe święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki oznaczają dożęcie zboża ozimego, tj. żyta i pszenicy, tudzież obrzędy i zabawy dożynkowe. Z dożynkami nieodłącznie wiązały się wieńce, których tradycja wykonywania sięga jeszcze czasów przedwiecznych. Były one symbolicznym przedstawieniem zebranego plonu, trudu i pracy żniwiarza. To właśnie w wieńcu miały skupiać się tajemnicze siły decydujące o wzroście zboża i urodzaju w następnym roku.

15 sierpnia 2019 roku w miejscowości Dąbrówka Pniowska odbyły się Dożynki Gminno- Powiatowe, które rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele parafialnym pw.  Św. Zygmunta w Pniowie. Odprawioną w intencji rolników Mszę Świętą uświetnił występ Orkiestry Dętej z Radomyśla nad Sanem. Po zakończeniu uroczystości kolorowy korowód dożynkowy wraz z zaproszonymi gośćmi przejechał na miejsce obchodów. Gdy barwnie ustrojone furmanki dotarły do Dąbrówki Pniowskiej miało miejsce uroczyste otwarcie dożynek, po czym dziękowano rolnikom oraz grupom wieńcowym, których w tym roku było aż siedemnaście. Zaprezentowały je grupy wieńcowe: z Rzeczycy Długiej, Rzeczycy Okrągłej, Dąbrowy Rzeczyckiej, Kępy Rzeczyckiej, Woli Rzeczyckiej, Żabna, Radomyśla nad Sanem, Nowin, Pniowa, Antoniowa, Dąbrówki Pniowskiej, Orzechowa, Chwałowic – Wieś, Chwałowic – Wygoda, Chwałowic – Popowice, KGW i Stowarzyszenie z Witkowic. Starostami tegorocznych dożynek byli pani Bernadeta Dudek i pan Stanisław Bartochowski, którzy na ręce Starosty Stalowolskiego Janusza Zarzecznego i Wicestarosty Stalowolskiego Mariusza Sołtysa a także wice wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Izabeli Szałaj i Przewodniczącego Rady Gminy Radomyśl nad Sanem Edwarda Wermińskiego, złożyli dary dożynkowe.

Podczas tegorocznej uroczystości dożynkowej zaszczycili swoją obecnością szczególni goście – Wiceminister Sprawiedliwości – Marcin Warchoł oraz Wiceminister Infrastruktury – Rafał Weber.

Następnie głos zabrali przedstawiciele starostwa Stalowowolskiego, Gminy Radomyśl nad Sanem oraz Wiceministrowie. Po zakończeniu przemówień organizatorzy, starości dożynek oraz władze starym zwyczajem dzielili się chlebem ze społecznością dożynkową.

Po wybraniu Komisji Konkursowej Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Teresa Lachowska przedstawiła Grupy Wieńcowe. Komisja w składzie Mariusz Sołtys – Wicestarosta Stalowowolski, Łukasz Durek – kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Stalowej Woli, młodszy inspektor Stanisław Mastalerczyk – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji, Ppłk. Radosław Podolski – Dowódca 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku, Lila Witkowska – Prezes Wydawnictwa Sztafeta jednogłośnie ogłosiła, iż wszystkie prace są równie piękne tym samym oceniając wszystkie siedemnaście wieńców na jednym poziomie. Po ogłoszeniu wyników gospodarze dożynek: Przewodniczący Rady Gminy Radomyśl nad Sanem Edward Wermiński, Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny, Wice Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Izabela Szałaj oraz Sołtys wsi Dąbrówka Pniowska Renata Bartochowska wręczyli przedstawicielom Grup Wieńcowych dyplomy i kosze z podarunkami.

Podczas tegorocznych dożynek odbyły się także: Ogólnopolski Konkurs na „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowany przez KRUS, plebiscyt na „Sołtysa Roku 2019” ogłoszony przez Wydawnictwo Sztafeta oraz konkurs na „Najpiękniejsze Stoisko Kulinarne” współfinansowany przez LGD Nowa Dęba. Tegoroczne stoiska wystawiły: Koło Gospodyń i Gospodarzy w Rzeczycy Długiej, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rzeczyca Długa i Musików, Stowarzyszenie Noviny, Dzienny Dom Senior + w Pniowie oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Rzeczycy Okrągłej, Żabna, Pniowa, Witkowic, Antoniowa oraz Dąbrówki Pniowskiej. W tym konkursie wszystkie grupy otrzymały jednakową ocenę.

Ogólnopolski konkurs na „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” wygrała sołtys wsi Dąbrówka Pniowska – Renata Bartochowska. Nagrodę wręczył Kierownik KRUS Grzegorz Męciński.

Konkurs na „Sołtysa roku 2019” wygrał sołtys Zbydniowa – Piotr Bednarz, który otrzymał z rąk Wiceministra Infrastruktury Rafała Webera dyplom oraz okolicznościową koszulkę.

Bardzo ważnym punktem tegorocznych dożynek było podpisanie umowy przez Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła z lokalnymi jednostkami OSP.

Całą imprezę uświetniły grupy artystyczne działające pod patronatem GCK – „Promyk”, „Akir”, „Zgrana Paka”, solistki z zespołu „Nutka” - Julia Molga, Zofia Kozłowska i „Sanowiślaczki”. Na scenie pojawił się także zespół z Zamościa „Gdzie diabeł nie może…” i zespół „Blue Dance” a gwiazdą wieczoru był zespół „Shine”, który porwał publiczność do  zabawy.

Na zakończenie tegorocznych dożynek został przygotowany pokaz laserowy, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Oprócz konkursów organizatorzy dożynek zapewnili szereg atrakcji dla uczestników imprezy. W trakcie dożynek odbywał się kiermasz książek a dzieci i młodzież mogła skorzystać ze zjeżdżalni, symulatora samochodowego. Na placu dożynkowym rozstawione były kramy z garmażerką, upominkami oraz koszulkami. Stoiska kulinarne wystawiane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Uczestnicy dożynek mogli zakosztować regionalnych potraw, napitków oraz wypieków. Dzieci, które uczestniczyły w dożynkach otrzymały darmowe kolorowanki z Centrum Rozwoju Lokalnego.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim biorącym udział w święcie plonów, przedstawicielom władz samorządowych, sołtysom, radnym, Radzie Sołeckiej wsi Dąbrówka Pniowska, KGW, stowarzyszeniom, grupom wieńcowym, mieszkańcom Dąbrówki Pniowskiej, księżom, strażakom, Orkiestrze Dętej z Radomyśla nad Sanem oraz sponsorom, którzy z dobrej woli wsparli nasze święto.

Tekst i zdjęcia: P.B.