Home Aktualności Hubertus Nadsański 2019 r.

Hubertus Nadsański 2019 r.

W niedzielę 29 września w Żabnie w gminie Radomyśl nad Sanem odbyła się kolejna edycja Hubertusa Nadsańskiego, święto myśliwych, leśników oraz jeździectwa. Imprezę inaugurowała uroczysta Masza Święta, która odbyła się w Sanktuarium Matki Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem. Po nabożeństwie uczestnicy udali się na stadion sportowy w Żabnie gdzie Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz oraz Łowczy Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu Robert Bąk przywitali zaproszonych gości, Wiceministra Infrastruktury Rafała Webera oraz Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła, członków kół łowieckich oraz uczestników tegorocznego „Hubertusa Nadsańskiego”.

Przed sceną zaprezentowali się koła łowieckie wraz z pocztami sztandarowymi, których w tym roku była rekordowa liczba. Po uroczystym otwarciu odbyło się wręczenie odznaczeń, wyróżnień oraz podziękowań dla osób zasłużonych dla Okręgu PZŁ w Tarnobrzegu, a także przysięga myśliwska. Kolejnym punktem imprezy był pokaz jeździectwa, który odbył się na malowniczych łąkach nadsańskich. 24 Pułk Ułanów z Kraśnika „Kowale z Borowa” wspomagany przez Ułanów z Obojnej zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności pokaz musztry, widowiskowej jazdy konnej, skoki przez ogień a zwieńczeniem prezentacji była efektowna „Gonitwa za lisem”, która wzbudziła bardzo duże zainteresowanie oraz aplauz widzów. Jeźdźcy zaprezentowali niezwykłe umiejętności, a ułańskie mundury nadawały odpowiedniego szyku pokazom, które uświetniała grupa sygnalistów myśliwskich Raróg. Na zakończenie miała miejsce dekoracja uczestników oraz uhonorowanie zwycięzcy tegorocznej gonitwy, który zdobył „kitę lisa”.

Po zakończeniu tej części programu na stadionie w Żabnie rozpoczął szereg wystąpień artystycznych. Na scenie zaprezentował się zespół Masterbass z Poznania, który umilił czas widowni przepięknym występem muzycznym. Grupa teatralna Kramik z Gminnego Domu Kultury w Pysznicy przedstawiła spektakl „Polowanie Króla Władysława Jagiełły w Puszczy Sandomierskiej”, a zespół Raróg wraz z grupą wabiarzy odegrał muzykę myśliwską. Występ taneczny zaprezentował zespół z Gminnego Centrum Kultury w Chwałowicach „Sanowiślaczki” podczas, którego gościnnie zaśpiewała solistka pani Elżbieta Seweryn. Podczas „Hubertusa Nadsańskiego 2019” miały miejsce także pokazy sokolnicze, prezentacja psów myśliwskich, a także konkurs plastyczny, konkurs wiedzy przyrodniczej oraz malowanie twarzy dla dzieci. Oprócz występów artystycznych organizatorzy zapewnili przybyłym gościom szereg atrakcji kulinarnych oraz wystawienniczych. Na stadionie zaprezentowały się stoiska wystawiennicze Kół Łowieckich z Okręgu PZŁ w Tarnobrzegu, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich m.in.: KGW Dąbrówka Pniowska, KGW Antoniów, KGW Rzeczyca Okrągła, KGW Chwałowice, KGW Żabno, KGW Wola Rzeczycka, KGiGW Dąbrowa Rzeczycka. Podczas imprezy można było degustować potrawy przygotowane przez wymienione Koła Gospodyń Wiejskich, a także potrawy z dziczyzny oferowane przez myśliwych. Zainteresowani mogli podziwiać stoiska z rękodziełem artystycznym m.in.: rzeźbami, malarstwem, wyrobami skórzanymi i wikliniarskimi, zakosztować miodów, napitków a także zaopatrzać się w przeróżne przyprawy oraz zioła. Stanowiska Kół Łowieckich zaprezentowały wystawki przyrodniczo – łowieckie obok, których można było podziwiać stoiska myśliwskie, kynologiczne, pszczelarskie oraz stoisko Lasów Państwowych. Tegoroczny „Hubertus Nadsański” przyciągnął ogromną ilość gości, którzy do późnych godzin popołudniowych uczestniczyli w imprezie.

Organizatorami wydarzenia byli: Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu i Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem, współorganizatorami: Stadnina Koni Żabno, Sołectwo Żabno, LZS Żabno, Lasy Państwowe, SabatKrajno Park Rozrywki i Miniatur.

Tekst: P.B.

Zdjęcia: M.L.