Home Aktualności "Mała książka-wielki człowiek" 2019

"Mała Książka-Wielki Człowiek" 2019

Biblioteka Publiczna w Chwałowicach po raz pierwszy dołączyła do projektu „Mała książka – wielki człowiek”! Projekt adresowany jest do dzieci w wieku 3- 6 lat (rok urodzenia 2013-2016). Podczas pierwszej wizyty w bibliotece dzieciaki otrzymały wyprawkę czytelniczą i kartę małego czytelnika. Każdorazowe wypożyczenie książki z księgozbioru dziecięcego jest nagradzane naklejką. Trzeba zebrać 10 naklejek, aby zostać uhonorowanym imiennym dyplomem, potwierdzającym zainteresowania czytelnicze. Ponadto w wyprawce znalazła się broszura informacyjna dla rodziców, aby przypomniała im o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Kilka słów o projekcie z informacji prasowej Instytutu Książki: Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo! Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki ;

Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci ;

Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Tekst i zdjęcia: Biblioteka w Chwałowicach