Home Aktualności
Aktualności Bibliotek


Rozmawiali o karierze PDF Drukuj Email

ROZMAWIALI O KARIERZE

Które zawody są najbardziej przyszłościowe? Gdzie się uczyć? Co studiować, aby w przyszłości mieć nie tylko pracę, ale i satysfakcję z tego, co się robi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z planowaniem swojej kariery zawodowej szukali uczestnicy spotkania z Jakubem Jakubowskim - artysta/grafik komputerowy, projektant książek i prasy, animator kultury i barista.

Więcej…
 
Ranking bibliotek Instytutu Książki i "Rzeczpospolitej" PDF Drukuj Email

Pod koniec ubiegłego roku,Instytut Książki, wspólnie z Rzeczpospolitą, po raz kolejny przeprowadził ranking bibliotek wiejskich, wiejsko- miejskich i miast mających mniej niż 15 tyś. mieszkańców.

Na 763 biblioteki, Biblioteki Publiczne Gminy Radomyśl n.Sanem uplasowały się na wysokiej,bo 66 pozycji. W metodologii oceniania tych instytucji premiowano: jakość obsługi,poziom czytelnictwa i  wydatki samorządu na utrzymanie placówki.Liczyły się także;powierzchnia, liczba książek zakupionych w 2012 roku,ilość dotacji dla bibliotek w budżecie gminy,wypożyczenia książek na jednego czytelnika,liczba godzin otwarcia placówki w tygodniu, dostęp do internetu dla czytelników, czy współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Należy nadmienić,że w 2012 roku zajmowaliśmy 123 miejsce.
Obecnie,tak zadowalający wynik jest świadectwem dbałości pracowników i władz o łatwy i bezpłatny dostęp do kultury i wiedzy.
 
Konkurs Plastyczny - "MOJE ULUBIONE ZWIERZĘ" PDF Drukuj Email

 
Promocja książki Pana Jerzego Drzewi pt. "Rozdroże" PDF Drukuj Email

W czwartek 28 listopada 2013 roku w Bibliotece Publicznej  w Rzeczycy Długiej odbyła się promocja książki pt. „Rozdroże”, autorstwa Jerzego Drzewiego, mieszkańca  miejscowości Lipa. Było to drugie z kolei spotkanie z autorem. W ubiegłym roku  Biblioteka w Rzeczycy Długiej gościła pana Jerzego z racji wydania książek „Legendy lipskie” i „Opowieści lasów lipskich”.

Więcej…
 
Konkurs plastyczny - "WYKOPKI" PDF Drukuj Email

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO(pdf)

 

 
"Narodowe czytanie. Aleksander Fredro"- FOTORELACJA PDF Drukuj Email

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z akcji „Narodowe czytanie. Aleksander Fredro”, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego. Publiczne czytanie utworów Aleksandra Fredry odbyło się w dniu 7.09.2013 r. w miejscowościach Gminy Radomyśl nad Sanem: w Antoniowie, w Chwałowicach, w Radomyślu nad Sanem, w Woli Rzeczyckiej oraz w Rzeczycy Długiej.

 

 

Więcej…
 
AKADEMIA ZDROWIA - MATERIAŁY PROMOCYJNE PDF Drukuj Email

Więcej…
 
"Narodowe czytanie. Aleksander Fredro" PDF Drukuj Email

\

Więcej…
 
"Z okazji 80 urodzin Koziołka Matołka" - konkurs plastyczny PDF Drukuj Email

 
Lipiec w Bibliotece Publicznej w Rzeczycy Długiej PDF Drukuj Email

Lipiec w bibliotece

Biblioteka Publiczna w Rzeczycy Długiej

zachęca wszystkie dzieci

(od klasy II - VI)

do udziału w zajęciach wakacyjnych.

W tym roku wyruszymy  w podróż po śladach bohaterów znanych książek. Poznamy Zielone Wzgórze Ani Shirley oraz  podążymy za panem Fogiem w 80 dni dookoła świata.

Wyruszamy

1 lipca !!!


Śladami Ani Shirley


Pamiętacie rudowłosą bohaterkę książek Lucy Maud Montgomery?

Ania mieszkała oczywiście na Zielonym Wzgórzu, ale ono znajdowało się na przepięknej Wyspie Księcia Edwarda.

Wyspa Księcia Edwarda przycupnęła w Zatoce Świętego Wawrzyńca na wschodnim wybrzeżu Kanady.

Jest to najmniejsza prowincja tego ogromnego państwa. Największym miastem a zarazem stolicą prowincji jest Charlottetown.

Od 1997r. wyspa połączona jest z lądem trzynastokilometrowym Mostem Konfederacji.

Wyspa została nazwana na cześć księcia Kentu, syna króla Jerzego III - Edwarda (który sam później był ojcem królowej Wiktorii).

 

 

 
Noc bibliotek PDF Drukuj Email

Biblioteki Publiczne gminy Radomyśl n. Sanem w dniu 11 maja, po raz drugi przystąpiły do drugiej edycji podkarpackiej akcji ,,Noc Bibliotek” pt. ,,Coś dla ducha i dla ciała’’.
Do biblioteki publicznej w Chwałowicach przybyli licznie zaproszeni goście, wśród których dostrzec można było; wójta- Jana Pyrkosza, zastępcę wójta- Małgorzatę Nowak, panią dyrektor MBP w Stalowej Woli – Ewę Biały, pana dyrektora MDK w Stalowej Woli – Marka Gruchotę, panią Lilę Wojciak - główny specjalista d/s EKZ w Starostwie, a także radnych i sołtysów.

Więcej…
 
"Coś dla ducha i dla ciała" - Noc bibliotek PDF Drukuj Email

 

 

 

 
" Dom Pana Cogito" - konkurs fotograficzny PDF Drukuj Email

Więcej informacji w załączniku(pdf)

 

 
"O finansach... w bibliotece" PDF Drukuj Email

 

 

 

 
Konkurs plastyczny PDF Drukuj Email

 
Spotkanie z autorem Anatolem Diaczyńskim. PDF Drukuj Email

18 kwietnia 2013 roku Bibliotekę Publiczną w Rzeczycy Długiej odwiedził pan Anatol Diaczyński – pisarz, literat, repatriant z Kazachstanu.  Od 1995 roku mieszkaniec  Stalowej Woli. Autor książek opowiadających o losach Polaków z Kazachstanu. Członek Związku Literatów Polskich.

Pan Anatol Diaczyński urodził się 19 listopada 1951 roku we wsi Zielony Gaj w północnym Kazachstanie W 1991 roku ukończył studia w Literackim Instytucie im. Gorkiego w Moskwie. Jego rodzina została wywieziona w pierwszej fazie zsyłki przez Sowietów do Kazachstanu w 1936 roku, gdzie mieszkała we wsi zbudowanej w szczerym stepie. Zatem każdego dnia rodzina pana Anatola (i wiele innych rodzin) borykała się z nawet najprostszymi czynnościami dnia codziennego. Zimą nie do zniesienia był przejmujący mróz, a latem okrutny upał.

Ciekawej lekcji historii po polsku, ale ze wschodnim akcentem wysłuchali mieszkańcy okolicznych wsi, czytelnicy bibliotek, a także uczniowie z Gimnazjum w Rzeczycy Długiej. Autentycznych historii, tak mocno zakorzenionych w pamięci pana Diaczyńskiego, widzowie słuchali z wielką uwagą i współczuciem.

Ciekawostką okazała się również twórczość i praca pana Diaczyńskiego, który wykształcił się i osiągnął godny poziom życia, mimo że wiele lat spędził na wygnaniu. Jego utwory są odpowiedzią na własną historię oraz na losy swojej rodziny i dużej części polskiego narodu.

Wśród pozycji znajdujących się w dorobku literackim gościa z Kazachstanu są m.in.

- „Myśmy do stepów unieśli ojczyznę” (1994),

- „To my jesteśmy, Polsko” (2000)

- „Po kraju, którego już nie ma”

- „Polacy w Kazachstanie”

- „Nadchodzi wieczór, więc pożartujemy” (2005)

- „Tętent koni przez wieki” (2012)

Anatol Diaczyński jest również działaczem polonijnym oraz jednym z pionierów odradzania się polskiej myśli kulturalnej, tradycji i katolickiej wiary w Kazachstanie. Warto zaznaczyć, że jest również pierwszym  z kazachstańskich Polaków, którzy podjęli się opisania tego trudnego tematu.

Radość i ulgę w głosie mówiącego można było dostrzec, kiedy pan poinformował słuchaczy o tym, że w 1995 roku spełniło się jego życiowe marzenie. Mianowicie wówczas powrócił z rodziną do Ojczyzny przodków. Zamieszkał w Stalowej Woli wraz z rodziną – żoną, trzema córkami  i rodzicami. Teraz żyją godnie i sprawiedliwie, bez obawy o istnienie jutra. Jednak masowe wysiedlenia, walka o żywność, czy masowe wyroki śmierci na zawsze pozostawiły krwawy ślad w ich sercach.

Słuchacze z przejęciem i wzruszeniem opuszczali sale, w których dane im było usłyszeć nieznaną, przykrą, ale prawdziwą historię życia naszych rodaków.

 


tekst:Agnieszka Świątek
zdjęcia:Agnieszka Świątek

 
Audiobooki w bibliotece PDF Drukuj Email

Nie masz czasu na czytanie książek?
To bzdura! Stoisz w korku, jedziesz w autobusie, robisz obiad, pracujesz ... i czytasz!
Biblioteka Publiczna w Radomyślu nad Sanem  zaprasza do korzystania z audiobooków w interpretacji najlepszych polskich aktorów.
Zapraszamy!

 

 
Spotkanie autorskie z Anatolem Diaczyńskim PDF Drukuj Email

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Anatolem Diaczyńskim, pisarzem, repatriantem z Kazachstanu, autorem książek opowiadających o losach zesłańców z polskiego autonomicznego rejonu na Marchlewszczyźnie do Kazachstanu m.in. „To my jesteśmy, Polsko!”, które odbędzie się 18 kwietnia o godzinie 16:00. w Bibliotece Publicznej w Rzeczycy Długiej.

 
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich PDF Drukuj Email

 

 

 

 

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

 

źródło:http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=1
 
Życzenia Wielkanocne PDF Drukuj Email

 

prb

 
«pierwszapoprzednia111213następnaostatnia»

Strona 12 z 13
 

Statistics

Odsłon : 1400491

On line

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama