Home Aktualności "DO GRANIC KONGRESÓWKI"
PDF Drukuj Email

...

 

"DO GRANIC KONGRESÓWKI"

W sobotę 28 kwietnia, niewielką grupą wybraliśmy się na rajd rowerowy ,,Do Granic Kongresówki". Wycieczka miała na celu uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.Punktem docelowym naszego rajdu stała się ,,Brzóza", do której dotarliśmy z małymi przygodami.Warto było!
W leśnej scenerii mogliśmy posłuchać wesołego świergotu ptaków, a także nacieszyć nasze oczy dostojną, leśną zwierzyną.
Wzruszającym momentem było wysłuchanie wiersza, autorstwa pani Jolanty Wydry w miejscu, gdzie niegdyś przebiegały granice trzech zaborów, na tzw. ,,Wałku".
Zmęczeni ale i zadowoleni, wróciliśmy do domów, planując po drodze kolejny taki ,,wypad".

zdjęcia, tekst: GCK

 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca. Święto ustanowione w 2010 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który napisał: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

To święto przywraca bohaterom tzw. „drugiej konspiracji” należne im miejsce w historii .

Gmina Radomyśl także pamięta o żołnierzach wyklętych.

Wójt Gminy Jan Pyrkosz wraz z delegacją samorządową,dyrektorami szkół, nauczycielami, harcerzami oddali hołd poległym.

 

Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobach Stanisława Lądowicza i ks. Franciszka Lądowicza ps.”Kalina” w Pniowie oraz na grobie kpt. Melchiora Batorskiego ps.”Zemsta”na cmentarzu w Woli Rzeczyckiej. Wspólnie z proboszczem Marcinem Hejmanem odmówiono modlitwę za poległych.

W spotkaniu uczestniczyła porucznik AK Stefania Batorska wraz z córką.

 

 

Należy pamiętać również o Franciszku Słowiku ps.”Smoła” żołnierzu wyklętym pochodzącym z Chwałowic. Jego grób znajduje się na rozwadowskim cmentarzu.

 

Z dumą wspominamy wszystkich tych, którzy dzięki swemu hartowi ducha walczyli o wolną ojczyznę. Robili to dla przyszłych pokoleń.

Jesteśmy im winni dozgonną wdzięczność, szacunek i oddanie.

 
 

Statistics

Odsłon : 1203640

On line

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama