Home Aktualności "MICKIEWICZOWSKA MAJÓWKA"
PDF Drukuj Email

...

 

"MICKIEWICZOWSKA MAJÓWKA"

W dniu 18 maja  2018 w PSP w Rzeczycy Długiej  odbyła się inscenizacja  związana z ”Mickiewiczowską Majówką”. Wiersze Adama Mickiewicza i oprawę muzyczną   przygotowali uczniowie szkoły.

Wśród  gości   byli: Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz, Dyrektor GCK Teresa Lachowska, Radna Powiatowa Leokadia Gugała, przedstawiciele Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”, literaci, p. Teresa Kowalik- Gąska, Anna i Dionizy Garbaczowie, radni gminy, sołtysi i zaproszona rodzina Kuczmanów.

Zacnym gościem był prof. Kazimierz Kuczman - syn twórcy pomnika  Adama Mickiewicza w Rzeczycy Okrągłej, któremu przy tej okazji Wójt i Rada Gminy nadali tytuł „Honorowego Obywatela Gminy”.

Jak co roku kwiaty pod pomnikiem złożyły w/w delegacje.

zdjęcia, tekst: GCK


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca. Święto ustanowione w 2010 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który napisał: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

To święto przywraca bohaterom tzw. „drugiej konspiracji” należne im miejsce w historii .

Gmina Radomyśl także pamięta o żołnierzach wyklętych.

Wójt Gminy Jan Pyrkosz wraz z delegacją samorządową,dyrektorami szkół, nauczycielami, harcerzami oddali hołd poległym.

 

Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobach Stanisława Lądowicza i ks. Franciszka Lądowicza ps.”Kalina” w Pniowie oraz na grobie kpt. Melchiora Batorskiego ps.”Zemsta”na cmentarzu w Woli Rzeczyckiej. Wspólnie z proboszczem Marcinem Hejmanem odmówiono modlitwę za poległych.

W spotkaniu uczestniczyła porucznik AK Stefania Batorska wraz z córką.

 

 

Należy pamiętać również o Franciszku Słowiku ps.”Smoła” żołnierzu wyklętym pochodzącym z Chwałowic. Jego grób znajduje się na rozwadowskim cmentarzu.

 

Z dumą wspominamy wszystkich tych, którzy dzięki swemu hartowi ducha walczyli o wolną ojczyznę. Robili to dla przyszłych pokoleń.

Jesteśmy im winni dozgonną wdzięczność, szacunek i oddanie.

 
 

Statistics

Odsłon : 1203730

On line

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama